° Vítejte na našich stránkách

Milí přátelé… příznivci fotografie,

srdečně vás vítáme na stránkách www.chramy.cz a jedním dechem vás i zveme, abyste se podíleli na tvorbě tohoto webu a stali se tak jeho nejdůležitější součástí. Co má být jeho náplní a proč chrámy.cz?

Jsme nadšenci digitální fotografie, amatéři. Nejprve jsme fotili chrámy sakrální (kostely, kostelíky, kapličky, věže...), však postupně se nám zaryla za nehty i černá krása chrámů industriálních (fabriky, doly, komíny…). Začali jsme tak se stejnou bázní vstupovat do zdánlivě zcela odlišných objektů. Pociťovali jsme stále intenzivněji, že jak kostely, tak i fabriky (možná pro někoho dost nesmyslně – ale takoví už jsme) mají mnoho podobného: Gotické věže a betonové komíny pnoucí se společně k nebi. Obrovské prostory svatyní i výrobních hal naplněné lidskou nadějí, útrapami, životní lopotou i snahou o něco lepšího. Architektonická zdobnost kostelů z režného zdiva i zdobnost správních budov dolu Michal - rovněž z režného zdiva. Barevné kostelní vitráže i mnohametrové prosklené stěny průmyslových staveb. A v neposlední řadě překvapivá zákoutí, odrazy, zrcadlení a nečekané průhledy dovolující nahlédnout skrze tento svět snad do jiné reality světa duchovního.

Nebudeme zakrývat, že čím jsou chrámy omšelejší, tím více nás lákají. Do naší (a brzy snad i vaší) fotogalerie proto vkládáme i „omšeliny“ (opuštěné objekty, nefunkční koupaliště, drolící se zámky…).

Vstupte, prosíme, do chramů.cz. Podívejte se do fotogalerie. Říkají vám tyto fotky něco? Cítíte to podobně? Pak přijměte naše pozvání a pomozte nám poznávat krásy chrámů z různých koutů republiky. Objektů k fotografování mezi Louny a Ostravou, odkud jsme, je tolik, že nemáme šanci je sami zdokumentovat.

Foťte a vkládejte na tento web své postřehy, které jste zaměřili objektivem. Nevadí, že jste možná amatéři a máte obyčejnou fotografickou techniku. Jsme na tom podobně.
Foťte, protože rádi poznáme vaše fotografické vidění, vaše různorodé vnímání krajiny, kterou prostupují všudypřítomné chrámy.
Foťte, protože z tohoto důvodu byly chrámy.cz stvořeny.

Cvak... Katka, Síma a Marek


°° KATKA ČÍŽKOVÁ ALIAS KUDYPAK (KDPK)

Narozena 1983 v hnědouhelném Mostě. Vyrůstala v nedalekých Lounech s výhledem na České středohoří. Vystudovala religionistiku na UK v Praze. Miluje svého Havrana, výšky a omšelé opuštěné fabriky, v nichž roste kapradí a lišejníky.
"Fotografii chápu podobně jako báseň: Je to možnost, jak se prolomit do jiné dimenze."

E-mail: kudypak[at]gmail.com

°°° MAREK KOPECKÝ

Narozen 1976 v hnědouhelném Mostě. Vyrůstal na Valašsku, studoval v Praze, žil a pracoval v černouhelné Ostravě, kterou si jako "náplavka" od srdce zamiloval. Podobně obdivoval opuštěné staré kostely, kostelíky, kapličky, synagogy a místa s "průhledy".
Byl pět let majitelem akutní myeloidní leukémie, která jej dle jeho slov "posunula k jinému vnímání světa", které se snažil zachytit na svých fotkách. V červnu 2011 selhala druhá transplantace kostní dřeně. Sakrální a industriální chrámy nyní sleduje z nadhledu, zůstává tak stále hlavním členem projektu chramy.cz.

°°°° SÍMA KOPECKÁ ALIAS HOLY

Narozena 1969 v šumné černé Ostravě. Vyrůstala v šumné černé, 10 let pracovala v Praze, pak se vrátila ke svým černým kořenům do Ostravy. Na „chrámech“ funkce: vyhledávač fotogenických objektů, zajišťovatel sociálního zázemí a nosič stativu. Celý projekt chrámů bere jako svůj „Dopis černému městu“ (kniha ostravské básnířky Soni Záchové). Po získání nového fotoaparátu pracuje na kariéře slavného fotografa.

Fotoaparat: Olympus SP-550 Ultra zoom

E-mail: sima[at]chramy.cz

nvbnvb

vbnvb
Copyright chramy.cz - Powered & designed by weBright.cz