HRÁDEK NAD NISOU


Barevna a úpravna příze Herrmanna Müllera (Kolora)
Barevna a úpravna příze Herrmanna Müllera (Kolora)
Hrádek nad Nisou - Barevna a úpravna příze Herrmanna Müllera (později podnik Kolora)
Tovární 305, Hrádek nad Nisou, okr. Liberec

Barevna a úpravna příze H. Müllera navazovala na starší barevnu (založenou již roku 1879) firmy Budde & Müller na východním předměstí Hrádku. Fabriku v osmdesátých letech firma H. Müllera přestavěla a zmodernizovala. Sám Herrmann Müller se do Hrádku přestěhoval a od roku 1887 podnikal samostatně. Firma zde působila až do třicátých let 20. století.
Hrádecká továrna je poměrně rozsáhlá, tvořena deseti za sebou řazenými halami s cihelnými fasádami. Zřejmě ve dvacátých letech byla k nejvýchodnější hale přistavěna veliká kotelna s monumentální halou strojovny, zauhlovací věží a 78 metrů vysokým cihlovým komínem, který dodnes nese iniciály majitele podniku HM.

Po znárodnění se firma přetransformovala v národní podnik Kolora.

V současné době budovy chátrají a jsou bez využití. Podle všudypřítomných barevných stop na stěnách objektu lze odhadovat, že jsou prostory obří haly využívány příznivci paintballu. V části areálu lze také spatřit historickou vojenskou techniku (pojízdné zaměřovací radary, raketu, pozemní dělo). Naplňuje se snad takto plán přeměnit areál v muzeum vojenské techniky.

Zdroj: Indrustriál Liberckého kraje, Praha: VCPD, 2007.

Copyright chramy.cz - Powered & designed by weBright.cz